YouTube Facebook

Pomysłodawcą festiwalu jest ks. Andrzej Mulka, dyrektor wydawnictwa PROMYCZEK i producent serii filmów religijnych dla dzieci AUREOLA – od Stanisława do Karola. Jak zaznacza – liczy, że poprzez ten festiwal wzrośnie zainteresowanie produkcją filmów i programów religijnych dla dzieci. Pierwsze rozmowy na temat festiwalu pojawiły się w styczniu 2016 roku podczas spotkania z ks. Tomaszem Trafnym z Papieskiej Rady ds. Kultury. Gdy w lutym 2016 roku pomysł zyskał aprobatę i życzliwość biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, przygotowania do festiwalu ruszyły całą parą.

OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU JASNOGÓRSKIEGO 

 

Uczestnicy docierają 1.06.2017 na Jasną Górę i zgłaszają się  o godzinie 9.30 w holu Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze. Istnieje możliwość wyjazdu autokarem z Nowego Sącza. Koszt przejazdu od 1 os. to 40zł ( dziecko/osoba dorosła).

Protokół Jury Konkursu Plastycznego

Korona i sukienka Matki Bożej i Jej Syna

Z okazji Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Matki Bożej Częstochowskiej, redakcja „Promyczka Dobra” oraz Klasztor Ojców Paulinów z Jasnej Góry, ogłosili konkurs na artystyczny projekt  korony i sukienki Matki Bożej i Jej Syna. Konkurs ten, odbił się szerokim echem  w całej Polsce, ale i nie tylko, gdyż jury odnalazło wśród nadesłanych prac również adresy zagraniczne.

Wszystkich nadesłanych prac było 1647. Co prawda, konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, ale z pełną świadomością jury oglądając propozycje młodych artystów zauważało prace wykonywane przy udziale całej rodziny z mamą, tatą i może rodzeństwem. To tylko dodawało radości organizatorom, gdyż włączyło w dzieło uwielbiania Maryi i artystycznej modlitwy do Niej i Jej Syna Jezusa Chrystusa całe rodziny.

Wszystkie nadesłane w terminie prace w specjalnej procesji zostały przyniesione do Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze przez przedstawicieli zespołu Promyczki Dobra, redakcji miesięcznika oraz członków jury, a następnie w czasie mszy świętej  ofiarowane Panu Bogu przez ręce Maryi w dniu 5 maja 2017 roku o godz. 14.30. W intencji wszystkich uczestników modliliśmy się w czasie tej mszy świętej oraz podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego.

Konkurs rozpatrywany był w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza obejmowała dzieci z klas 0-3 a druga klasy 4-6. W związku z tak dużą ilością nadesłanych prac nawiązując do jubileuszu 300-lecia Koronacji Jasnogórskiego Wizerunku Koronami Papieskimi, jury wyróżniło również 300 nadesłanych prac w dwóch kategoriach wiekowych. Ostatecznie jury po kilkugodzinnym oglądaniu, naradzaniu się podczas dwuetapowego wyboru prac, przyznało 300 nagród, w tym 24 to nagrody specjalne. Przy tej okazji wspomnieć trzeba, że zdecydowana większość prac wykonana była na bardzo dobrym poziomie, a wiele z nich stanowiła swoiste perełki artystycznego popisu. Jury z zachwytem i szerokimi dyskusjami o niektórych z nich, dzieliło się z Ojcami Paulinami, którzy nie kryli swej ciekawości i nie szczędzili pytań związanych z techniką stworzonego często małego dzieła sztuki. A było o czym rozmawiać, bo technika prześcigała technikę. Zachwycaliśmy się propozycjami czysto malarskimi, powstałymi przy użyciu kredek, pasteli, farb, jak i wykonanymi z innych mediów artystycznego tworzywa, takich jak bibuła kolorowa, plastelina, cekiny, tkaniny i wiele innych. W niektórych szatach i koronach Matki Najświętszej i Dzieciątka Jezus, można było dopatrzyć się wizerunków świętych i błogosławionych. Niektóre stylizacje Madonny przypominały ludowe stroje Lachów czy Górali.

Jury obradowało w składzie :

Milenia Małecka-Rogal – redaktor „Promyczka Dobra” i dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu

Małgorzata Gromala – artysta plastyk

Marta Kowalik – nauczyciel Katolickiego Liceum Plastycznego w Nowym Sączu

O. Michał Legan – Paulin

Wacław Jagielski – artysta malarz, przewodniczący jury

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 1 czerwca 2017 roku w czasie Dnia Dziecka na Jasnej Górze, natomiast prace będzie można oglądać przez całe wakacje na zorganizowanych wystawach. Prace Nagrodzone eksponowane będą w Sali Rycerskiej, a wyróżnione w Sali Ojca Kordeckiego.

 

Poniżej zamieszczamy listę laureatów konkursu i bardzo serdecznie zapraszamy na 1.06.2017 na Jasną Górę na uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu 1.06.2017 w Częstochowie na Jasnej Górze.

Tel 18/443 44 00,e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prace wyróżnione Nagrodami specjalnymi>

Prace nagrodzone>

Prace wyróżnione>

Dnia 19 kwietnia 2017, ani deszcz, ani śnieżyca nie wystraszyły około 600 małych pielgrzymów z Krakowa i okolic przed przyjazdem do Sanktuarium Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przedszkolaki przywiozły ze sobą intencje, w których prosiły o błogosławieństwo dla swoich rodziców, babcie i dziadziusiów, nauczycieli i opiekunów, jak również wypraszały miłosierdzie dla kapłanów, biednych i bezdomnych czy kraje opętane wojną.

Zobaczcie foto relację w obiektywie Gościa Niedzielnego:

FOTO SANKTUARIUM JP2

FOTO BAZYLIKA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

We czwartek 6 kwietnia 2017 roku zakończyła się kolejna edycja Konkursu Kaligraficznego BAKAŁARZ. Do udziału w finale, który odbył się w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączy zostało zaproszonych 114 uczniów z ponad 50 ośrodków (m.in., Bobrowa Wola, Bochnia, Chełmiec, Jarosław, Jastrzębie Zdrój, Kraków, Laskowa, Łukowica, Mielec, Nowa Wieś, Olkusz, Osiek, Przyszowa, Rdziostów, Rzuchowa, Stalowa Wola, Świniarsko, Tarnowskie Góry, Wojakowa, Wrocław).

Prace finalistów oceniało jury w składzie:

Sylwia Biernat-Krawczyk, autorka zadań konkursowych

Rafał Pajor, organizator Konkursu Kaligraficznego „O złote pióro”

Agata Rolka – wykładowca PWSZ w Nowym Sączu

 

Zaszczytny tytuł BAKAŁARZA 2017 otrzymali:

W kategorii klas I: Izabela Hybel  z Przyszowej;

W kategorii klas II: Zuzanna Ormianin z Przecieszyna;

W kategorii klas III: Faustyna Marzyńska z Milanówka

 

Natomiast tytuł WICEBAKAŁARZA 2017 zdobyli:

W kategorii klas I:

Karolina Niegel z Osieka i Kamila Zając ze Świdnik

W kategorii klas II:

Dominika Radosz z Krakowa i Gabriela Smoter z Laskowej

W kategorii klas III

Natalia Gierek z Bytomska i Tomasz Pogwizd

Wszystkim finalistom z całego serca gratulujemy, a nauczycielom i rodzicom dziękujemy za współpracę i obecność.

Zobacz listę tegorocznych Finalistów

 

Zobacz również zwycięskie prace:

Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska podczas XXIII Targów Wydawców Katolickich,

które odbędą się 30 marca-2 kwietnia 2017 roku, w Warszawie w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim.

Na stoisku nr 38 w godzinach 11:00-17:30 będą odbywać się pokazy bajek i filmów dla dzieci z naszej Filmoteki. Wstęp bezpłatny!

Natomiast w Białym Namocie rozstawionym przed wejściem do Arkad Kubickiego na dzieci czekają konkursy, zabawy i warsztaty.

W marcowym Promyczku Dobra rozpoczynamy nowy cykl katechez Bp Antoniego Długosza o Sakramencie Pojednania i o warunkach dobrej spowiedzi. Polecamy dzieciom, zarówno tym, które się dopiero przygotowują do pierwszej spowiedzi, jak i tym trochę starszym- bo w katechezach, każdy coś znajdzie dla siebie!

Ponadto w numerze:

 • "Po co to sumienie?" Ewa Stadmuller
 • ewangelia Przemienienie Pańskie
 • Środa Popielcowa
 • zamek w Będzinie i legenda o rycerzu bez głowy
 • opowiadanie "Szabla księdza proboszcza"
 • przysłowie- Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada
 • krążenie wody w przyrodzie
 • Szkoła Mądralki- uczciwość
 • Savoir- vivre- spóźnianie

KUP NUMER PD 3/2017

W 2017 roku proponujemy katechetom oraz duszpasterzom:

konkurs plastyczny MOJA KORONA I SUKIENKA  DLA MATKI BOŻEJ I JEJ SYNA (szkoła podstawowa)

oraz gry planszowe:

 •  FATIMSKIE ZNAKI (szkoła podstawowa) tanie rozwiązanie pozwalające zakupić większe ilości gier na rekolekcje parafialne lub wyjazdowe.

 • ABC LITURGII, INSPIRE, GOŚCINIEC (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum) ciekawe gry w eleganckich opakowaniach pozwolą urozmaicić katechezy szkolne lub wyjazdy duszpasterskie.

UWAGA- przy zakupie powyższych produktów, na życzenie dodajemy archiwalne numery miesięcznika Promyczek Dobra gratis! Jeżeli macie Państwo takie życzenie, proszę napisać w komentarzu zamówienia "katecheta- archiwalne numery Promyczka + ilość sztuk" lub skontaktować się telefonicznie 18 443-44-00. Numery archiwalne wysyłamy na koszt odbiorcy.

 

 

Serdecznie zapraszamy przedszkola, grupy parafialne, kluby i ochronki, świetlice przyparafialne, rodziny z dziećmi na pielgrzymkę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie 19 kwietnia 2017 roku.

GODZINA

 

MIEJSCE

 

10:00-10:30

Katecheza dla dzieci

Nauka i śpiew pieśni ku czci św. Jana Pawła II

Modlitwa dzieci (przygotowane intencje połączone ze składaniem serduszek)

 

Sanktuarium Jana Pawła II,

ul. Totus Tuus 32, Kraków

10:45- 11:15

Piesza pielgrzymka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (10-tka różańca, Pani Fatimska, Przyjdź Panie ze swą łaską)

 

 

do 11:30

Czas wolny wg potrzeb dzieci

 

 

11:30-11:50

Koronka do Bożego Miłosierdzia

·         Wspólne wejście do Bazyliki- śpiew Jezu Ufam Tobie

·         Przywitanie Najśw. Sakramentu modlitwą „Niechaj będzie pochwalony…”

·         Koronka - 1 i 5 dziesiątka śpiewana, 2-4 odmawiane przez wybrane dzieci.

W miarę możliwości prosimy nie sadzać dzieci na krzesłach, ani w ławkach - śpiewana część koronki zawiera gesty, które najłatwiej będzie pokazać stojąc na środku. Na część odmawianą - uklękniemy.

 

Bazylika Bożego Miłosierdzia

ul. Siostry Faustyny 3, Kraków

do 12:30

Czas wolny wg potrzeb dzieci.

 Zachęcamy do indywidualnego odwiedzenia Kaplicy S. Faustyny.

Przy ołtarzu polowym konkursy i zabawy, układanie klocków i puzzli.

 

 

12:30-13:30

Koncert i wspólne wychwalanie Pana Boga z zespołem Promyczki Dobra

Ołtarz Polowy przy Klasztorze ZSMBM

Ul. Siostry Faustyny 3, Kraków

Informacje dodatkowe POBIERZ

Piosenki: Pani Fatimska (video) lub mp3, Przyjdź Panie ze swą łaską (video) lub mp3, Koronka(video) lub mp3