YouTube Facebook

Pierścień św. Kingi jest konkursem recytatorskim skierowanym do dzieci uczących się w szkole podstawowej. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci poezją, w tym poezją religijną, oraz zanikającą w dzisiejszych czasach umiejętnością recytacji wierszy. Pierwszy konkurs odbył się w 1996 roku, z roku na rok liczba zgłoszeń rosła. W 2003 roku organizatorzy, ku swojemu wielkiemu zaskoczeniu, zanotowali ponad 700 zgłoszeń z całej Polski. Wyjątkowym elementem konkursu jest miejsce finałowych przesłuchań, a mianowicie Kopalnia Soli Bochnia. Młodzi uczestnicy zjeżdżają 240 metrów pod ziemię, aby tam, przy świetle reflektorów, prezentować swój warsztat recytatorski. Finałowym zmaganiom towarzyszą często warsztaty ze znanymi aktorami. Natomiast gospodarz miejsca, kopalnia soli w Bochni, zaprasza dzieci na zwiedzanie podziemnych korytarzy z przewodnikiem. Konkurs przebiega w kilku etapach, a finaliści są zwycięzcami eliminacji rejonowych w miejskich domach kultury czy pałacach młodzieży.

Partnerem w organizacji konkursu jest Pałac Młodzieży w Nowym Sączu.

 

PODSTAWOWE INFORMACJE

Termin:                listopad-grudzień

Kategorie:          kl. I-III, kl. IV-VI

Eliminacje:         przeprowadzane przez miejskie ośrodki (zobacz wykaz partnerów 2016)

Finał:                   14-15 grudzień 2016

Regulamin:        Pobierz regulamin

Zgłoszenia:        Karta zgłoszenia

Informacje:        Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


PIERŚCIEŃ ŚW. KINGI 2015

Jury w składzie: 

  • Przewodniczący – Józef Mika – aktor i reżyser (Warszawa)
  • Jolanta Żółkowska – aktorka scen warszawskich (Warszawa)
  • Małgorzata Broda – poetka, dyrektor EUROPA KARPAT (Nowy Sącz)
  • Ks. Łukasz Piórkowski – współtwórca programu TVP „Ziarno” (Kraków)

po przesłuchaniu w dniu 14 grudnia 2015 roku w Kopalni Soli Bochnia

44 uczestników przyznało w kategorii klas 1 – 3 następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrody:

            I nagroda – Albert Bajorek, kl. 1 SP – Joniny

II nagroda – Martyna Wojdak, kl. 2, PSP – Żegocina

III nagroda – Szymon Batkiewicz, kl. 2 SP nr 3 – Nowy Targ

 

Wyróżnienia:

        Ewelina Boczarska, kl. 3, Małac Młodzieży – Nowy Sącz

        Jędrzej Gliszczyński, kl. 3, ISP – Szczecinek

        Jan Kruczek, kl. 1, ZS nr 1 – Bobowa

        Kaja Pasiut, kl. 1 SP nr 20 – Nowy Sącz

        Weronika Pyszka, kl. 3, KSP – Kraków

 

Po przesłuchaniu 47 uczestników w kategorii klas 4 – 6 przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrody:

  I nagroda – Sara Sobczak, kl. 4, SP nr 9 – Nowy Sącz

II nagroda – Dominika Żurek, kl. 6, SP nr 3 – Dębica

III nagroda – Agnieszka Pająk, kl. 4, SP nr 1– Mielec

 

Wyróżnienia

        Gabriela Golec, kl. 5, SP - Joniny

        Hanna Kuźniarska, kl. 5, SP nr 3 – Tomaszów Lubelski

        Kacper Litwińczuk, kl. 6, ZS – Tarnowatka

        Paulina Matyjas, kl. 5, SP nr 28 – Bytom

        Stanisław Szlachta, kl. 6, SP nr 25 – Rzeszów


PIERŚCIEŃ ŚW. KINGI 2014

Jury w składzie: 

  • Przewodniczący – Włodzimierz Jasiński – aktor (Kraków)
  • Małgorzata Bartas-Witan – redaktor Polskiego Radia (Warszawa)
  • Małgorzata Broda – poetka, dyrektor EUROPA KARPAT (Nowy Sącz)
  • Siostra Ewelina BDNP – (Ropczyce)
  • Józef Mika – aktor i reżyser, (Warszawa)

po przesłuchaniu w dniu 18 grudnia 2014 roku w Kopalni Soli Bochnia

46 uczestników przyznało w kategorii klas 1 – 3 następujące nagrody i wyróżnienia:

 

                        Nagrody:

I nagroda – Martyna Wojdak – SP nr 2 w Limanowej

II nagroda – Matylda Juruś – SP w Sędziszowej

III nagroda – Mateusz Szymański – SP nr 20 w Nowym Sączu

 

Wyróżnienia:

Ewelina Boczarska – Pałac Młodzieży w Nowym Sączu

Anna Świątek – SP nr 4 w Bytomiu

Danuta Ungier – MDK nr 1 w Bytomiu

Albert Bajorek  - SP w Joninach

 

Po przesłuchaniu 48 uczestników w kategorii klas 4 – 6 przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

 

                        Nagrody:

I nagroda – Michał Kołodziej, SP nr 6 – Rzeszów - przyznana jednogłośnie

II nagroda – Szymon Uroda, PM – Nowy Sącz

III nagroda – Jakub Wawrzusiszyn, SP nr 3 – Tomaszów Lubelski

 

Wyróżnienia:

Krzysztof Sroka, PSP – Bochnia

Ewelina Kocik, SP – Janowicach

Martyna Dziedzic, ZS – Nowy Wiśnicz

Gabriela Golec, SP – Joniny

Michał Michoń, ZS – Straszęcin

 

Ponadto wyróżniono Katarzynę Preisner z SP nr 1 w Jaśle, za piękną recytację gwarową

 

 


PIERŚCIEŃ ŚW. KINGI 2013

Jury w składzie:         

  • Przewodniczący – Włodzimierz Jasiński – aktor teatru STU i Groteska (Kraków)
  • Józef Mika – aktor i reżyser, (Warszawa)
  • Krystyna Piotrowska – dyrektor EUROFESTIWALU, (Warszawa)
  • Aleksander Pałac – kompozytor i autor tekstów, (Warszawa)
  • Milenia Małecka-Rogal – dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu

 

po przesłuchaniu w dniu 12 grudnia 2013 roku w Uzdrowisku Kopalnia Soli Bochnia

37 uczestników przyznało w kategorii klas 1 – 3 następujące nagrody i wyróżnienia:

 

                        Nagrody:

I nagroda – Gabriela Golec, SP – Joniny

II nagroda – Kinga Mokwa, SP nr 3 – Tarnów

III nagroda – Kamil Czupryński – SP nr 3 – Bytom

 

Wyróżnienia:

Ida Bojsza – Katolicka Szkoła Podstawowa – Kraków 

Karolina Sikorska – Szkoła Podstawowa – Joniny

Michał Fligier – Szkoła Podstawowa nr 46 – Bytom

 

Po przesłuchaniu w dniu 12 grudnia 2013 roku w Uzdrowisku Kopalnia Soli Bochnia

42 uczestników przyznało w kategorii klas 4 – 6 następujące nagrody i wyróżnienia:

 

                        Nagrody:

I nagroda – Ewelina Kocik, Szkoła Podstawowa – Janowice

II nagroda – Krzysztof Sroka, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 – Bochnia

III nagroda – Julia Laszczyk, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 –  Bytomiu

Wyróżnienia:

Alina Broda – Katolicka Szkoła Podstawowa – Kraków

Robert Kruczek – Szkoła Podstawowa – Sędziszowa

Szymon Uroda – Szkoła Podstawowa nr 11 –  Nowy Sącz 

 

Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, 12 grudnia Roku Pańskiego 2013

 


PIERŚCIEŃ ŚW. KINGI 2012

Jury w składzie:          

  • Przewodniczący: Włodzimierz Jasiński – aktor teatru STU i Groteska (Kraków)
  • Małgorzata Bartas –Witan, redaktorka Polskiego Radia  (Warszawa)
  • Małgorzata Broda – poetka, dyrektor EUROPA KARPAT (Nowy Sącz)
  • Ewa Stadtmuller – poetka (Kraków)
  • Józef Mika – aktor i reżyser (Warszawa)

po przesłuchaniu w dniu 13 grudnia 2012 roku w Uzdrowisku Kopalnia Soli Bochnia

79 uczestników przyznało w kategorii klas 1 – 3 następujące nagrody i wyróżnienia:

 

                        Nagrody:

I nagroda – Gabriela Golec – Joniny

II nagroda – Kinga Mokwa – Tarnów

III nagroda – Ida Bojsza – Kraków

 

Wyróżnienia:

Karol Kudlik  – Dobczyce

Julia Gutowska  – Oświęcim

Marlena Kasprzycka  – Przyszowa

 

W kategorii klas 4 – 6

 

                        Nagrody:

I nagroda – Mateusz Żółtek – Kraków

II nagroda – Kalina Rokosz – Mielec

III nagroda – Joanna Chodacka – Oświęcim

 

Wyróżnienia:

Kinga Kapinos  – Mielec

Wiktoria Bulik  – Oświęcim

Ignacy Kamiński  – Dębica

 

Szczególne podziękowanie składamy Dyrekcji i Pracownikom Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, Katowicach i Tarnowie, Młodzieżowego Domu Kultury w Bytomiu, Gorlicach i Krakowie, Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini, Szkoły Podstawowej w Bochni, Dziekanowicach i Łaszczówce oraz Siostrom Służebniczkom z Dębicy za przeprowadzenie eliminacji regionalnych.

 


PIERŚCIEŃ ŚW. KINGI 2011

Jury w składzie: 

  • Przewodnicząca: Beata Kołodziej – poetka (Kraków)
  • Józef Mika – aktor i reżyser, (Warszawa)
  • Ks. dr Paweł Kochaniewicz – Nowy Sącz
  • Milenia Małecka Rogal – Dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu

po przesłuchaniu w dniu 15 grudnia 2011 roku w Uzdrowisku Kopalnia Soli Bochnia

64 uczestników przyznało w kategorii klas 1 – 3 następujące nagrody i wyróżnienia:

 

                        Nagrody:

I nagroda – Kinga Mokwa, SP nr 3 – Tarnów

II nagroda – Zuzanna Cisowska, MZS nr 6 –  Gorlice

III nagroda – Anna Nieć, SP nr 1 – Szczawnica

 

Wyróżnienia:

Mateusz Żółtek, KSP – Krakowie

Zofia Surówka, SP nr 20 – Nowy Sącz

Maksymilian Gosztyła, SP nr 159 – Kraków

Gabriela Golec, SP –  Joniny

Katarzyna Preisner – MDK w Jaśle

 

Jury w składzie: 

Przewodniczący – Beata Kołodziej – poetka

Ks. Andrzej Mulka

Milenia Małecka Rogal – Dyrektor Pałacu Młodzieży

Lidia Kowalczyk – PM – Nowy Sącz

po przesłuchaniu w dniu 15 grudnia 2011 roku w Uzdrowisku Kopalnia Soli Bochnia

56 uczestników przyznało w kategorii klas 4 – 6 następujące nagrody i wyróżnienia:

 

                        Nagrody:

Nagrodę główną Grand Prix dla Michała Kłoska z MDK w Bytomiu

I nagroda – Katarzyna Rogal, KSP – Nowy Sącz

II nagroda – Magdalena Tatko, MZS nr 6 – Gorlice

III nagroda – Julia Jakieła, PSP nr 1 –  Bochnia

 

Wyróżnienia:

 

Szymon Kozień, MZS nr 3 –  Gorlice

Adrian Chojnacki, SP nr 11 – Nowy Sącz

Eliza Bilska, SP –  w Łetowice

Julia Juszczyńska, SP nr 159 –  Kraków

Zuzanna Krakowska, SP – Szczawnica

Karolina Obstarczyk, SP – Głębowice

 

Ponadto wyróżniono:

- za piękną recytację gwarową Aleksandrę Augustyn z SP w Bochni

- za dobór tekstu i jego interpretację - Magdalenę Mróz  z KSP w Nowym Sączu

 


PIERŚCIEŃ ŚW. KINGI 2010

Jury w składzie: 

  • Przewodniczący – Józef Mika – aktor i reżyser (Warszawa)
  • Beata Kołodziej – poetka (Kraków)
  • Małgorzata Bartas-Witan – redaktorka Polskiego Radia, (Warszawa)
  • Milenia Małecka Rogal – Dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu

po przesłuchaniu w dniu 13 grudnia 2010 roku w Uzdrowisku Kopalnia Soli Bochnia

87 uczestników finału konkursu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

KLASY 1-3

                        Nagrody:

I nagroda – Julia Jakieła, SP – Bochnia

II nagroda – Anna Marek, SP – Babice

III nagroda – Zuzanna Lichoń, SP – Nowa Wieś

 

Wyróżnienia:

Julia Grzesik, PSP nr 1 – Bochnia

Magdalena Koman, SP –  Łaszczówka

Katarzyna Korzeń, MZS nr 6 – Gorlice

 

KLASY 4-6

                        Nagrody:

I nagroda – Agata Friedrich, SP – Bytom

II nagroda – Adam Biskup, PM – Nowy Sącz

III nagroda – Wiktor Pacan, MDK nr 1 – Bytom

 

Wyróżnienia:

Katarzyna Kurzawa, SP –  Kraków

Bartłomiej Laskowski, SP – Sędziszowa

Jakub Sokołowski, SP –  Kraków

Jan Rydak, MZS nr 3 – Gorlice

 

Ponadto przyznano nagrody specjalne:

  • Grand Prix dla Marceliny Wareckiej z MZS nr 1 w Gorlicach
  • Nagrodę redaktora Polskiego Radia  dla Anieli Foks z SP nr 9 w Oświęcimiu oraz Klaudii Kunz z SP nr 18 z Nowego Sącza
  • Nagrodę Dyrektora Pałacu Młodzieży – dla Damiana Kołodzieja z SP nr 20 Nowego Sącza oraz Mateusza Dąbrowskiego z SP z Przeworska.

Bochnia, Uzdrowisko Kopalnia Soli 13 grudnia Roku Pańskiego 2010

 


PIERŚCIEŃ ŚW. KINGI 2009

W dniach 17 i 18 grudnia 2009 r. odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Poezji Religijnej „Pierścień św. Kingi”. Przesłuchania finałowe, poprzedzone eliminacjami w 12 ośrodkach południowej Polski, odbyły się w Uzdrowisku Kopalnia Soli Bochnia. Ponad 50 uczniów szkół podstawowych wraz z opiekunami uczestniczyło w warsztatach teatralnych prowadzonych przez autorów programu TVP 1 – ZIARNO – Lidię Lasotę i Józefa Mikę oraz poetyckich, które poprowadziła Małgorzata Nawrocka z Warszawy.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Oratorium św. Kingi w Bochni. Organizatorami konkursu są: Wydawnictwo PROMYCZEK oraz Pałac Młodzieży z Nowego Sącza i Uzdrowisko Kopalnia Soli  Bochnia.

Jury w składzie:

  • Małgorzata Nawrocka – poetka, (Warszawa),
  • Małgorzata Broda – Poetka, Dyrektor Instytutu KARPATY z Nowego Sącza
  • Józef Mika – aktor i reżyser, (Warszawa)

po przesłuchaniu 52 recytatorów przyznało nagrody i wyróżnienia:

 

Kategoria klas 1-3         

           Nagrody:

I miejsce –  Oskar Sienkiewicz –  Ponikiew k/Wadowic

II miejsce – Tomasz Herisz – Bytom

III miejsce – Zuzanna Krakowska – Szczawnica

Wyróżnienia:

Magdalena Gregorczyk – Chocznia

Anna Gryboś – Gorlice

Mateusz Chronowski – Nowy Sącz

Marcelina Warecka – Gorlice

Lucyna Polok – Mikołów k/Katowic

 

Kategoria klas 4-6

                        Nagrody:

I miejsce – Joanna Leśnik – Nowy Sącz

II miejsce – Karolina Miś – Chorzów

III miejsce – Maciej Mańka – Chorzów

Wyróżnienia:

Klaudia Kunz – Nowy Sącz

Natalia Leżańska – Nowa Wieś/Dobczyc

Jakub Potyrała – Nowy Sącz 

Justyna Gniadek – Łętowice k/Tarnowa

Patrycja Biolik – Katowice

Eliza Juruś – Sędziszowa k/Gorlic

 


PIERŚCIEŃŚW. KINGI 2008