YouTube Facebook

Rozmawiam z Łukaszem Zabdyrem, który od ponad 20 lat jest szczęśliwym mężem jednej żony i ojcem trójki dzieci, a od 25 lat jest grafikiem i zajmuje się ilustracją książek dla dzieci.

– Łukaszu, w majowym numerze miesięcznika dla dzieci „Promyczek Dobra” ukaże się pierwszy odcinek twojego komiksu Święty Józef – opiekun Odkupiciela. Skąd pomysł na komiks o Świętym Józefie? Wiem, że powstał on jeszcze przed ogłoszeniem roku tego świętego.

– Kilka lat temu byłem z rodziną w górach, w miejscowości Małe Ciche. Tam znajduje się przepiękna drewniana świątynia, której patronem jest Święty Józef. Szczególną uwagę przykuwa w niej ołtarz główny, w którym centralne miejsce zajmuje figura Józefa przebranego w góralski strój. Było to dla mnie inspiracją, aby zastanowić się nad postacią Józefa i nad jego obecnością w moim życiu. Przekaz ewangeliczny, który stanowi podstawę do snucia opowieści na temat Świętego Józefa, jest dość skąpy, natomiast mamy wiedzę archeologiczną i historyczną zgromadzoną przez setki lat. Wiemy, jak wygląda Ziemia Święta, możemy odtworzyć stroje z tej epoki i na tej bazie możemy stworzyć historię przybliżającą postać Józefa. Rozważając te kwestie, wpadłem na pomysł, żeby stworzyć krótką historię przeznaczoną nie tylko dla dzieci czy młodzieży, ale też dla starszych – nawet dla mnie samego – aby tę postać poznać lepiej: zobaczyć, w jakim miejscu Józef żył, jak się ubierał, jak wyglądała świątynia, do której chodził z Maryją i Jezusem składać ofiary. To wszystko jest opisane w Ewangelii, natomiast trudno sobie to wyobrazić. Komiks daje taką możliwość, gdyż oprócz tekstu jest tu również obraz.

– Czy możesz uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, o czym będzie twój komiks?

– Na kartach komiksu, który powinien liczyć około dwudziestu stron, będzie można prześledzić ten wycinek życia Józefa, który jest nam znany z kart Ewangelii. Będą pokazane narodziny Jezusa, ucieczka do Egiptu. Znajdą się tam również rysunki przedstawiające świątynię jerozolimską czy mapy pokazujące, gdzie dokładnie znajduje się Galilea i jaka jest odległość pomiędzy Betlejem a Nazaretem.

– Nie jest to twój pierwszy komiks.

– Moja komiksowa przygoda rozpoczęła się w 1999 roku od stworzenia cyklu komiksowego „Jacuś”, który był publikowany na ostatniej stronie nieistniejącego już magazynu dla dzieci „Dominik”. W sumie ukazało się ponad 400 historii z Jacusiem. Od 2010 roku mam ogromną przyjemność tworzyć w podobnej formie jak „Jacuś” komiks o tytule Trzosek dla „Gazety Niepołomickiej”. Bohaterem jest kilkuletni chłopiec, który przeżywa rozliczne przygody właśnie w Niepołomicach i okolicznych lasach w czasach średniowiecza za rządów Kazimierza Wielkiego. Stworzyłem również komiksy w oparciu o znane bajki i legendy „Czytam mamie i tacie”, który pomagają dzieciom w nauce czytania. Obecnie na rynku jest dostępnych aż sześć zeszytów tej serii, a dwie kolejne czekają na wydanie.

– Jak długo pracuje się nad komiksem?

– Na początku jest oczywiście etap przygotowania, czyli szukania pomysłu na scenariusz – historię, rozpisanie ścieżki dialogowej, projektowanie głównych bohaterów. Potem przychodzi etap planowania kadrów i rysowania szkicu. Ja używam klasycznych metod: tworzę szkic na kartonie ołówkiem, poprawiam tuszem i taką czarno-białą formę przenoszę do komputera, do programu graficznego, gdzie dodaję kolor oraz dymki z tekstami. Przygotowanie samego koloru do dwóch stron komiksu o Świętym Józefie, bo tak jest on publikowany na łamach „Promyczka Dobra”, zajmuje mniej więcej półtora dnia pracy.

Niemniej zobaczenie opublikowanego komiksu, paska komiksowego czy postaci komiksu, jest dla mnie jako twórcy ogromną satysfakcją. Żadna inna forma twórczości nie przynosi mi takiej satysfakcji, jak właśnie narysowanie i opublikowanie komiksu. Pewnie ta radość jest tak duża, gdyż mam świadomość, jak wiele pracy, czasu i zaangażowania należy włożyć w to, żeby nawet krótką historyjkę komiksową stworzyć i później też opublikować.

-Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję. Pozdrawiam serdecznie czytelników Promyczka Dobra.

Katarzyna Pawłowska

 

Majowy numer Promyczka Dobra jest dostępny TUTAJ.

 

Polecane produkty Wydawnictwa PROMYCZEK