YouTube Facebook

Spis treści

WYDAWCA MIESIĘCZNIKA

PROMYCZEK - Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej powstało dzięki decyzji biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca (obecnie metropolity katowickiego) na mocy dekretu z 1 lutego 1999 roku. Głównym zadaniem wydawnictwa było przejęcie od parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu roli wydawcy miesięcznika dla dzieci „Promyczek Dobra”, którego nakład w tym czasie dochodził do 40 tys. egzemplarzy. Od samego początku dyrektorem wydawnictwa jest ks. Andrzej Mulka – założyciel i redaktor naczelny miesięcznika. Wydawnictwo przejęło również opiekę nad zespołem dziecięcym Promyczki Dobra (popularnie nazywanym Promyczkami), który również, jako wikariusz sądeckiej fary, założył ksiądz Andrzej. Wydawnictwo zajęło się poszerzaniem repertuaru zespołu i wydawaniem płyt, które nagrywał zespół. Ważnym momentem w historii wydawnictwa była pielgrzymka redakcji „Promyczka Dobra” do Rzymu w 1998 roku i udział w prywatnej audiencji z Ojcem Świętym Janem Pawłem II 8 marca 1998 roku w Sali Klementyńskiej.

NOWA SIEDZIBA

Początkowo wydawnictwo mieściło się w niewielkim pomieszczeniu na plebanii parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu przy Placu Kolegiackim 1. W 2000 roku ówczesny proboszcz parafii św. Małgorzaty, prałat dr Waldemar Durda, udostępnił nieodpłatnie wydawnictwu poddasze dawnej organistówki (jest to obecna siedziba: Plac Kolegiacki 4). Po kilku latach prac remontowych, dzięki wsparciu wielu osób oraz instytucji, 6 sierpnia 2004 roku ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc poświęcił pomieszczenia biurowe i salę ćwiczeń dla zespołu Promyczki Dobra.

LIST DO DZIECI

Na uwagę zasługuje jeszcze niezwykłe przedsięwzięcie wydawnictwa związane z Listem do dzieci Jana Pawła II. Otóż z okazji 10-lecia jego napisania wydawnictwo wspólnie z dyrekcją oraz instruktorami Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Sączu przygotowało dwa egzemplarze Listu do dzieci przepisane ręcznie przez panie Sylwię Biernat i Agatę Rolkę, ozdobione dziecięcymi pracami i oprawione w białą skórę. Te egzemplarze przedstawiciele zespołu Promyczki Dobra ofiarowali Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II na ostatnich imieninach 4 listopada 2004 roku, wraz z odśpiewaniem piosenki Hej! Baco. Jeden z tych egzemplarzy, podpisany przez Jana Pawła II, wrócił do nas i stanowi najpiękniejszą relikwię dla zespołu i wydawnictwa.

FILMOTEKA

Począwszy od 2008 roku, wydawnictwo zaczęło tworzyć Filmotekę Promyczka, którą stanowią wartościowe chrześcijańskie filmy dla dzieci. Początkowo były to zagraniczne (włoskie i amerykańskie) produkcje animowane, do których wydawnictwo przy współpracy znakomitych aktorów i profesjonalnych firm robiących dubbingi przygotowywało polskie wersje językowe. Przełomowym wydarzeniem dla wydawnictwa była pierwsza w historii polskiej kinematografii realizacja serii filmów dla dzieci o polskich świętych i błogosławionych AUREOLA – od Stanisława do Karola. Wydawnictwo zrealizowało ją wspólnie z TVP Kraków w 2014 roku. Kontynuacją tej serii są reportaże dla dzieci Sanktuaria z AUREOLĄ.

 

KONKURSY DLA DZIECI

Ważną aktywnością wydawnictwa są organizowane przy współpracy Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu oraz redakcji miesięcznika „Promyczek Dobra” konkursy dla dzieci i młodzieży: Ogólnopolski Konkurs Kaligraficzny Bakałarz (od 2007 roku), Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej Skowroneczek (od 2003 roku) oraz Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Pierścień św. Kingi” (od 1996 roku).

    

 

 

20 LAT WYDAWNICTWA PROMYCZEK

Dokładnie 20 lat temu, 1 lutego 1999 roku decyzją ówczesnego biskupa tarnowskiego zostało powołane do życia nasze wydawnictwo. 
Jak się zmieniliśmy przez te 20 lat? 
Początkowo kontynuowaliśmy wydawanie miesięcznika Promyczek Dobra (który jest wydawany już od ponad 27 lat). Potem doszło do tego dubbingowanie animowanych filmów religijnych dla dzieci, aż przyszedł czas na własną produkcję filmową- Aureolę! Dwa lata temu rozpoczęliśmy wydawanie nowego miesięcznika dla dzieci przedszkolnych. Do tego dochodzi organizacja cyklicznych ogólnopolskich konkursów: kaligraficznego, recytatorskiego i piosenki oraz opieka, wraz z Pałacem Młodzieży nad zespołem dziecięcym Promyczki Dobra.
W naszym zespole pracuje zaledwie 8 osób, a ilość zadań jest ogromna! Dziękujemy za każdą osobę, która angażuje lub angażowała się w działania wydawnictwa. Dziękujemy za ten czas, za dobre słowa i zachęty do dalszych działań.

Media o naszym jubileuszu: